07 cze Krajowy System e-Faktur obowiązkowy od 01.02.2026
Szanowni Państwo,
ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur na 01.02.2026 rok została przyjęta przez Sejm, a Senat nie zgłosił do niej żadnych poprawek. Nowe przepisy czekają już tylko na podpis prezydenta.
Według ustawy od 01.02.2026 obowiązkowy KSeF będzie dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczył 200 mln zł. Dla pozostałych podmiotów obowiązek ten będzie od 01.04.2026 roku.
Pierwotnie KseF miał obowiązywać od 01.07.2024. Jednak liczne sygnały płynące od przedsiębiorców, mówiące o błędach w funkcjonowaniu systemu, zbyt krótki czas na wdrożenie odpowiednich procedur oraz barku przygotowania systemu do obsługi dużej ilości faktur jednocześnie spowodowały, że rząd podjął decyzje o przesunięciu terminu wdrożenia KSeF.
Odłożenie w czasie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na lepsze przygotowanie przedsiębiorców do obowiązkowego -fakturowania. Ministerstwo Finansów ma w tym celu uruchomić cykl praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, jakim jest Aplikacja Podatnika i e-mikrofirmy. Dodatkowo ma być zapewnione wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Co to jest KSeF?
Krajowy System e-Faktur (KSeF) umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych.
W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.
Źródła:
- https://ksiegowosc.infor.pl/ksef/6612313,ksef-od-1-lutego-2026-r-senat-nie-zglosil-poprawek-do-ustawy-przesuw.html
- https://www.prawo.pl/podatki/kiedy-wejdzie-w-zycie-obligatoryjny-ksef-mf-podalo-date,526693.html
- https://ksef.podatki.gov.pl/
Pozdrawiamy,
Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.