Zaległe badania lekarskie pracowników i szkolenia BHP.

01 gru Zaległe badania lekarskie pracowników i szkolenia BHP.

Szanowni Państwo,

1 lipca 2023 r. został odwołany stan zagrożenia epidemicznego.  W związku z tym powróciły wynikające z Kodeksu pracy obowiązki dotyczące badań lekarskich oraz szkoleń w dziedzinie BHP. Przypominamy, że najpóźniej do 28 grudnia 2023 r.  należy wykonać zawieszone okresowe badania lekarskie i przeprowadzić szkolenia BHP pracowników.

Obowiązek wykonywania badań okresowych został zawieszony tuż po wybuchu pandemii. W okresie stanu epidemii, osoby nowo zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe nie podlegały wstępnym badaniom lekarskim. Jednakże osoby te musiały posiadać aktualne orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych w czasie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego badań i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 180 dni od dnia odwołania tego stanu.

Termin okresowego szkolenia BHP, który przypadł podczas stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii oraz w ciągu 30 dni od ich uchylenia, uległ wydłużeniu do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Okresowe szkolenia BHP, które planowo powinny się odbyć od 14 marca 2020 roku do 31 lipca 2023 roku, należy zorganizować najpóźniej do 28 grudnia 2023 roku.

Pracodawca, który nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Źródła:

  1. https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/profilaktyczna_ochrona_zdrowia/6360656,zalegle-badania-lekarskie-pracownikow-i-szkolenia-bhp-do-28-grudnia-2023-r-potem-kary-do-30-000-zl.html
  2. https://samorzad.infor.pl/wiadomosci/6143087,zalegle-szkolenia-bhp-i-badania-okresowe-po-pandemii-do-28-grudnia-2.html

 

Pozdrawiamy,

Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego