01 wrz Krajowy System e-Faktur – nowelizacja ustawy podpisana.
Szanowni Państwo,
w dniu 4 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Przepisy ustawy wprowadzają obowiązek e-fakturowania przez KSeF co do zasady już od 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich przedsiębiorstw zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r.
Wprowadzane przepisy dotyczące KSeF mają na celu doprowadzić do zmniejszenia wyłudzeń VAT, ujednolicenia systemu fakturowego, zoptymalizowania fakturowania oraz obiegu dokumentów, doprowadzenia do uproszczenia dokumentacji, przyśpieszenia i zautomatyzowania wystawiania faktur, obniżenia kosztów wynikających z obiegu dokumentacji papierowej oraz ułatwienia bieżącego dostępu do informacji z faktur dla potrzeb zarządzania firmą.
Główne założenia ustawy:
- obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. przy wydłużeniu o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.,
- faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.,
- paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jako faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.,
- faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF,
- bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF,
- wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS,
- kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF,
- w przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline,
- doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline,
- w okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących,
- liberalizacja sankcji i ich stosowanie będzie miało miejsce dopiero od 1 stycznia 2025 r.,
- likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.
Korzyści podatkowe z wdrożenia KSeF
- Podatnik korzystający z KSeF, który wystąpi o zwrot podatku VAT naliczonego otrzyma ten zwrot w krótszym okresie. Skrócony zostanie maksymalny podstawowy termin zwrotu z 60 do 40 dni, co korzystnie wpłynie na płynność finansową, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.
- KSeF to łatwiejsze i szybsze korygowanie faktur.
- Podmioty wystawiające faktury nie będą musiały wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się, nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury.
- Mniej obowiązków – podmiot wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).
Faktury, które są wystawiane elektronicznie, np. za pośrednictwem platformy TAXXO, portali typu Fakturownia czy programów takich jak subiekt znacznie ułatwią proces przejścia do e-fakturowania.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/ustawa-wprowadzajaca-obligatoryjny-krajowy-system-e-faktur-podpisana
http://prawobiznesu.com/krajowy-system-e-faktur-nowelizacja-podpisana-przez-prezydenta/
Pozdrawiamy,
Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.