Krajowy System e-Faktur – nowelizacja ustawy podpisana.

01 wrz Krajowy System e-Faktur – nowelizacja ustawy podpisana.

Szanowni Państwo,

w dniu 4 sierpnia 2023 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Przepisy ustawy wprowadzają obowiązek e-fakturowania przez KSeF co do zasady już od 1 lipca 2024 r., a dla małych i średnich przedsiębiorstw zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r.

Wprowadzane przepisy dotyczące KSeF mają na celu doprowadzić do zmniejszenia wyłudzeń VAT, ujednolicenia systemu fakturowego, zoptymalizowania fakturowania oraz obiegu dokumentów, doprowadzenia do uproszczenia dokumentacji, przyśpieszenia i zautomatyzowania wystawiania faktur, obniżenia kosztów wynikających z obiegu dokumentacji papierowej oraz ułatwienia bieżącego dostępu do informacji z faktur dla potrzeb zarządzania firmą.

Główne założenia ustawy:

  • obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r. przy wydłużeniu o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r.,
  • faktury z kas rejestrujących będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r.,
  • paragon fiskalny z NIP będzie uznawany jako faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.,
  • faktury konsumenckie (B2C) nie będą objęte KSeF,
  • bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych) zostają wyłączone z KSeF,
  • wyłączone z KSeF będą również faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS,
  • kurs waluty obcej stosowany do przeliczenia na PLN zostanie utrzymany z dnia poprzedzającego datę wskazaną w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF,
  • w przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline,
  • doprecyzowanie daty wystawienia oraz innych kwestii ważnych dla procesu wystawiania faktur podczas awarii oraz w trybie offline,
  • w okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących,
  • liberalizacja sankcji i ich stosowanie będzie miało miejsce dopiero od 1 stycznia 2025 r.,
  • likwidacja not korygujących w KSeF i poza KSeF.

 

Korzyści podatkowe z wdrożenia KSeF

  • Podatnik korzystający z KSeF, który wystąpi o zwrot podatku VAT naliczonego otrzyma ten zwrot w krótszym okresie. Skrócony zostanie maksymalny podstawowy termin zwrotu z 60 do 40 dni, co korzystnie wpłynie na płynność finansową, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.
  • KSeF to łatwiejsze i szybsze korygowanie faktur.
  • Podmioty wystawiające faktury nie będą musiały wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się, nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury.
  • Mniej obowiązków – podmiot wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).

 

Faktury, które są wystawiane elektronicznie, np. za pośrednictwem platformy TAXXO, portali typu Fakturownia czy programów takich jak subiekt znacznie ułatwią proces przejścia do e-fakturowania.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/finanse/ustawa-wprowadzajaca-obligatoryjny-krajowy-system-e-faktur-podpisana

http://prawobiznesu.com/krajowy-system-e-faktur-nowelizacja-podpisana-przez-prezydenta/

 

Pozdrawiamy,

Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.