06 lip Wynagrodzenia – Likwidacja ulgi dla klasy średniej
Szanowni Państwo,
od 1 lipca 2022 roku została zniesiona ulga dla klasy średniej. Ulga została zlikwidowana w odniesieniu do dochodów (przychodów) uzyskanych już od 1 stycznia 2022 roku. Takie działania mają być zrekompensowane obniżeniem stawki PIT z 17 % na 12 %. Może jednak zaistnieć sytuacja, w której to likwidacja ulgi i zastąpienie jej nową wysokością podatku doprowadzi do straty pracownika. Nowa ustawa wprowadza mechanizm, który ma na celu ochronę takich osób.
W przypadku, gdyby zmiana ta okazała się niekorzystna, Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązany jest do zwrotu niedopłaty. Kwota ta będzie różnicą pomiędzy podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem ulgi dla klasy średniej. Zwrot będzie traktowany równoznacznie z nadpłatą. Organ podatkowy poinformuje podatnika o kwocie do zwrotu w terminie 21 dni od dnia złożenia zeznania, co oznacza, że zarówno obliczenie takiej kwoty, jak i jej zwrot nie będzie wymagał od podatnika dodatkowych działań.
Dzięki zmianom, pracodawcy nie będą musieli obliczać ulgi dla klasy średniej z użyciem skomplikowanych algorytmów. Może się jednak okazać, że ulga przysługiwała pracownikowi w ujęciu miesięcznym, a nie przysługuje mu w rozliczeniu rocznym. W efekcie taki pracownik powinien zwrócić niedopłatę podatku.
Pozdrawiamy
Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.