Skutki zniesienia stanu epidemii dla pracodawców i pracowników

24 maj Skutki zniesienia stanu epidemii dla pracodawców i pracowników

Szanowni Państwo,

Od dnia 16 maja 2022 stan epidemii w Polsce został zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego.

Zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie w jego miejsce stanu zagrożenia epidemicznego nie przyniesie znaczących zmian w zakresie wzajemnych praw i obowiązków pracodawców i pracowników – o ile po tej decyzji nie nastąpi wprowadzenie nowych regulacji prawnych w przedmiotowym zakresie.

W praktyce zniesienie stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego nie zmienia niczego w regulacjach dotyczących:

  1. Pracy zdalnej – pracodawca w dalszym ciągu będzie mógł polecić pracownikom wykonywanie pracy zdalnej na podstawie art. 3 ust. 1 specustawy covidowej z dnia 2 marca 2020 r.
  2. Ważności badań lekarskich, których ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r. – badania te ulegają przedłużeniu na okres do 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
  3. Zaległego urlopu wypoczynkowego – pracodawca w dalszym ciągu może udzielić pracownikowi niewykorzystany w poprzednich latach urlop wypoczynkowy w wymiarze do 30 dni w terminie przez siebie wskazanym, z pominięciem planu urlopów i bez konieczności uzyskania zgody pracownika.
  4. BHP – okresowe szkolenia BHP zachowują swoją ważność w okresie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego w przypadku wszystkich pracowników,
  5. Legalnego pobytu i pracy cudzoziemców – cudzoziemcy przebywający w Polsce, których zezwolenia na pobyt czasowy, wizy krajowe czy krótkoterminowe tytuły pobytowe wygasły w trakcie pandemii, w dalszym ciągu mają przedłużony legalny pobyt do 30 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Okres ważności zezwoleń na pracę cudzoziemców, które wygasły w czasie pandemii jest nadal wydłużony do 30 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Pozdrawiamy,

Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.