28 mar Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Szanowni Państwo,
Z dniem 10 marca weszły w życie nowelizacje w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mają one na celu zmianę, która będzie zobowiązywać płatnika – firmę do stosowania ulgi podatkowej (oświadczenie PIT-2) od najbliższego wynagrodzenia po złożeniu wniosku. Do chwili obecnej oświadczenie to było uwzględniane dopiero od kolejnego roku podatkowego po zgłoszeniu u płatnika.
W wyniku wprowadzonych zmian oświadczenie PIT-2 będzie mógł również przedłożyć emeryt lub rencista, który złożył do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej.
Inną zmianą w ustawie jest uregulowanie na płaszczyźnie ustawowej mechanizmu przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy. Chodzi o finalne wprowadzenie do ustawy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Pozdrawiamy,
Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.