Płatności bezgotówkowe 2022

14 lut Płatności bezgotówkowe 2022

Szanowni Państwo,

Płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej powszechne, a ustawa Polski Ład stawia sobie na cel, rozpowszechnienie takiej formy płatności.

 

Zmiany wynikają z art. 19a ust. 1 i 2 prawa przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162).
Zgodnie z ust. 1 przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym faktycznie wykonuje działalność gospodarczą, „przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1907 i 1814)”. Ustęp 2 wyłącza z tego obowiązku przedsiębiorców, którzy nie sprzedają towarów i usług konsumentom.

Warto rozdzielić i wyjaśnić pojęcia „terminal płatniczy” a „instrument płatniczy”:

  • terminal płatniczy jest jednym z instrumentów płatniczych i ma tę wyróżniającą cechę, że służy przede wszystkim do obsługi plastikowych kart płatniczych i płatności zbliżeniowych (także za pomocą smartfonu, zegarka elektronicznego, opaski zbliżeniowej)
  • instrumentem płatniczym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych jest zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywanych przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego. Zleceniem płatniczym jest polecenie wykonania transakcji płatniczej, czyli wpłaty, transferu lub wypłaty środków pieniężnych.

Zapłata bezgotówkowa, którą muszą umożliwić przedsiębiorcy swoim klientom, jednak nie nakłada konieczności posiadania terminala płatniczego – wystarczy instrument płatniczy, którym może być np. laptop lub smartfon, z którego konsument dokona płatności za pomocą aplikacji bankowej, przelew bankowy, za pomocą prywatnego komputera lub telefonu klienta. Jeśli przedsiębiorca umożliwi realizację usług blik to również może być to zakwalifikowane jako instrument płatniczy.

Terminal płatniczy w ustawie Polski Ład pojawia się w art. 19a ust. 3 prawa przedsiębiorców – artykuł jest skierowany wyłącznie do tych firm, które wykorzystują terminale płatnicze do przyjmowania należności ewidencjonowanych na kasach rejestrujących online. Przepis ten nakłada konieczność integracji kasy fiskalnej online z terminalem i od 01.07.2022 r. przedsiębiorcy będą mieli obowiązek zapewnić współpracę kasy z terminalem. Nie oznacza to jednak obowiązku korzystania z terminali płatniczych przez wszystkich podatników użytkujących takie kasy. Mają oni bowiem obowiązek wykorzystywania „instrumentów płatniczych” w celu umożliwienia zapłaty.

 

Pozdrawiamy,

Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.