04 sty Zwolnienie ze składki ZUS, postojowe i dotacja – pomoc dla przedsiębiorców
Szanowni Państwo,
W poniedziałek 20 grudnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła nowe rozporządzenie dotyczące trzech instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców, a mianowicie: zwolnienie ze składki ZUS, wypłata postojowego oraz dotacji. Przysługują przedsiębiorcom, którzy od 15 grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa.
Nowa Tarcza jest skierowana do branż, które aktualnie muszą dostosować się do utrudnień związanych z grudniowymi obostrzeniami. Co istotne, firmy te powinny na 31 marca 2021 roku prowadzić przeważającą działalność gospodarczą oznaczoną jednym z wymienionych kodów PKD:
- 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje);
- 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni;
- 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Przedsiębiorcy, którzy spełniają wspomniane warunki (PKD), będą mogli ubiegać się o:
- jednokrotną dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość dotacji to 5000 zł, którą udzielać będzie starosta. Prawo do skorzystania z tej formy pomocy przysługiwać będzie mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy w przypadku, gdy przychód uzyskany w grudniu 2021 roku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Wniosek o przyznanie dotacji można złożyć w terminie od 1 stycznia do 15 kwietnia 2022 roku, do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl;
- zwolnienia ze składek ZUS za grudzień 2021 roku otrzyma się przy spadku przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego. Wniosek o zwolnienie z opłacenia składek ZUS można złożyć od 17 stycznia do 28 lutego 2022 roku, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE);
- świadczenie postojowe, którego wysokość wynosi 2080 zł. Otrzyma się je przy spadku przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego. Wniosek o świadczenie postojowe można złożyć w terminie od 17 stycznia 2022 roku i nie jest ograniczony terminem końcowym, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Pozdrawiamy,
Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.