08 gru Polski Ład: Zmiany w leasingu od 2022 roku
Szanowni Państwo,
Od 01.01.2022r. zmieniają się regulacje związane z wykupem samochodu z leasingu.
Obecnie przedsiębiorca może dokonać wykupu auta z leasingu do majątku prywatnego i po 6 miesiącach sprzedać go bez podatku.
Według przepisów zawartych w Polskim Ładzie sprzedaż takiego auta, bez podatku będzie możliwa dopiero po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpił wykup do majątku prywatnego. Jeżeli przedsiębiorca sprzeda samochód przed upływem tego okresu, będzie to traktowane jako przychód z działalności.
Kolejna zmiana dotyczy kwestii podatku VAT od wykupionego pojazdu. Obecnie VAT naliczany jest od ostatniej raty wykupu (często jest to 1% wartości samochodu). W świetle nowych przepisów, w przypadku wykupu samochodu z leasingu do majątku prywatnego VAT będzie naliczany od wartości rynkowej samochodu, co znacznie zwiększy wartość ostatniej faktury.
Warto zaznaczyć, że zmiany dotyczą zarówno umów leasingowych podpisanych w przyszłym roku, jak i już trwających z planowanym wykupem po 01.01.2022. Z racji tego, że Ustawodawca nie przewiduje przepisów przejściowych, to aby uniknąć powyższego, warto rozważyć spłacenie i wykup samochodu do końca 2021 roku.
Pozdrawiamy,
Zespół Coinbaq Business Solutions oraz Śląskiego Centrum Finansowego.